Králičí toaleta a jak na ni naučit

První otázku, kterou si klademe při výběru a koupi záchodku, je určitě (když pominu jeho barvu) tvar a velikost. Jednoznačně doporučuji koupit už od mláděte velký obdélníkový, většinou ho najdete jako toaletu pro kočky. Z rohového vám králíček za chvíli vyroste a budete muset stejně přeučovat na větší a za čas se mu tam zkrátka nevejde zadek I kdyby se krásně snažil a seděl v záchodě, tak prostě se mu to podaří vedle...

Tak, záchod máme koupený, a co dál? Někteří majitelé (většinou ti, kteří mají po celé kleci piliny...) s oblibou tvrdí, že jejich králíček na záchod prostě neumí nebo se nedá naučit. Nesmysl s velkým N! Králík je od své přirozenosti čistotné zvíře, které si vždy nějaké místo jako záchod zvolí. Když mu ho nevnutíme my, tak si stejně nějaké najde a vybere sám. Ještě se mi za celá leta nestalo, že bych králíčka nenaučila na wc, a že jsem jich už měla požehnaně:) Takže tito lidé tedy buď byli líní a nechtělo se jim králíčka učit, anebo udělali v procesu učení nějakou chybu. Chyb může nastat hned několik. Jako nejdůležitější považuji, aby králíček min. do té doby než se naučí na wc, neměl v kleci žádný kobereček, látku, pelíšek, zkrátka nic měkkého, jelikož králíčci rádi vykonávají potřebu do měkkého a toto nejvíce komplikuje naučení se na toaletu. Někteří namítají, že nechtějí mít holé dno klece či ohrádky kvůli otlakům či zimě- opět moje zkušenost je taková, že za 29 let s králíčky neměl jediný můj králík otlaky, ani jeden!! A ani jeden se mi také "nenachladil" z holého dna, samozřejmě pokud chováte v domácích podmínkách a teplotě. Takže to je bod číslo jedna.

Dále by záchodek měl obsahovat dřevěné pelety (či Asan), a tyto by neměly být už nikde jinde v kleci. Seník by měl být zavěšen nad záchodkem tak, aby králíček pohodlně mohl při jezení sedět v záchodě a konzumovat u toho seno-jelikož když králíčci papají, tak jim to jde rovnou i zezadu ven.. Pokud máte možnost takto nad wc upevnit i mističku na granulky, tím lépe. Pokud ne, tak také pomůže mističku s granulkami dát přímo do toalety (tak jsem naučila mého posledního králíčka, který byl navyklý na venkovní chov v králíkárně..)

Někdy je taky potřeba vyslyšet přání samotného králíčka.. Občas si prostě vybere místo, do kterého začne bobkovat, a žadné jiné místo pro záchod pro něj nepřipadá v úvahu.. V tomto případě tedy přizpůsobte klec či ohrádku a přesuňte záchodek na ono místo.

Za další - nedávejte zpočátku do záchodu rošt.Také je vhodné nečistit záchod zezačátku každý den, aby měl králíček možnost si uvědomit, že záchod vůbec existuje a kde se nachází. Jakmile bude stále čistý, tak si to neuvědomí, je potřeba aby tam ty bobky našel. Doporučuji také záchodek upevnit ke kleci či ohrádce tak,aby ho králíček nemohl posunovat a přemísťovat - záchodky které nemají klipsy na upevnění, tak se dají jednoduše ze stran provrtat, klipsy koupit, připnout a upevnit;)

Potom už zbývá jediné, a to snažit se precizně sbírat po králíčkovi bobečky a dávat je do záchodku, pokud se vyčůrá jinde, tak setřít papírovým kapesníčkem a ten vložit do záchodu.. Pokud ho chytnete při činu, posaďte ho rovnou na záchod a dejte mu ke kapesníčku přičichnout a pak ho položte do záchodku.

Tak jsem vám tedy shnula v krátkosti moje dosavadní zkušenosti s učením na záchůdek. Většinou se mi daří přibližně do týdne králíčky naučit, a dá se to i s těmi, kteří byli chovaní venku v králíkárně na senu a na záchod nebyli vůbec zvyklí. Doufám, že budete odteď stejně úspěšní:) Když to funguje mně, není důvod aby to nefungovalo i vám:) Přeji ať se vám podaří vychovat krásně čistotného ušáka!ůj text...