Co nakoupit pro králíčka do začátku?
Nejdříve je potřeba si rozmyslet, jaké máte doma možnosti a jak vlastně bude králíček bydlet. Samozřejmě nejvhodnější varianta je, aby byl králíček u vás jen na volno (stačí i pouze se záchodkem a jídelním koutkem), ale je k tomu potřeba trošku uzpůsobit váš byt, aby se např.nedostal ke kabelům, pod postel, na květiny (které pro něj mohou být jedovaté) apod. a neublížil tak jak sám sobě,tak i vašemu bytu:D Za tuto možnost vám ale bude králíček nejvděčnější a získáte určitě velmi společenské zvířátko. Pokud se na běhání na volno např.zezačátku nebudete cítit, tak je ideální koupit mu ohrádku, tam bude mít dostatek prostoru a možností k vybavení je také více než třeba v kleci. Popřípadě mu může sloužit ohrádka jako zázemí, kde bude trávit čas když nebudete doma, a jakmile přijdete, tak ho můžete zkusit pouštět (zezačátku při vašem dohlizeni) volně:) Je možné mu v tomto případě dát také jako zázemí klec, dostatečně velkou, alespoň 120cm. Klec může sloužit samozřejmě i jako jeho základní obydlí, někomu se ohrádka nemusí do bytu vejít či hodit, ale i zde doporučuji vybírat klece větších rozměrů od 120cm více (100cm je absolutní minimum). Konkrétní výběr ohrádky a klece je na vás a vašem vkusu:) U ohrádky je ještě důležité, aby byla dostatečně vysoká (alespoň 80cm) - každý králíček je jiný skokan, někteří nepřeskočí ani 60cm, ale jiní nemají problém překonat třeba i metrové ohrádky, ale to se samozřejmě nedá dopředu odhadnout:) Ve většině případů zakrslých králíčků by ale 80cm mělo být dostačující. Myslete také na to, že pokud dáte do ohrádky např.domeček s plochou střechou, králíček ho může využít jako odrazový můstek...:D Zamezte mu proto ve vyskočení tím, že připevníte nad ohrádku v onom místě nějakou zábranu.
Další možností jsou také třeba dvoupatrové dřevěné králíkárny (ale spíše je nedoporučuji, pro králíčka jsou vhodnější velké plochy než patra). U těch si jen pohlídejte (stejně jako u klece), aby měly ve spodním patře otevírací dvířka na boční stěně a králíček si tak mohl sám volně vyběhnout ven a nebyl závislý na vás a na tom,že ho musíte z klece vyndat a zase vrátit-toto je vysoce nevhodné, jelikož si králíček nemůže do klece vrátit vykonat potřebu či se napít, napapat...
A co dovnitř?
Záchod + dřevěné peletky - kupujte jen velký obdélníkový pro kocky cca 40×30cm (ano i pro malá mláďátka) a do něj nasypte na dno dřevěné pelety (nejlepší je koupit je v Obi, Hornbachu atd, ve zverimexu jsou zbytečné drahe) - jsou to obycejne topné pelety do krbu. Nekupujte malé trojúhelníkové záchodky-pro králíčky nejsou úplně vhodné, většinou i v dobrém úmyslu vykonat potřebu dovnitř se králíček trefí ven..) Dno klece nechte kralickovi volné, peletky se dávájí jen a pouze do záchodku! Prosím, žadné HOBLINY NEBO PILINY! Jsou pro králíčka nevhodné, jsou prašné a mohou kralíckovi udelat napr.zanet v očíčkách... Ani kočkolit, kupujte pouze dřevěné peletky nebo Asan.
Seník - měl by být jednoznačně co největší, nebo jich můžete koupit i vícero. Sena by měl mít neustále k dispozici co nejvíce a měl by mít i velký výběr-někteří králíčci jsou vybíraví😁 Vybírejte seníčky na zavěšení přímo dovnitř klece (nedávejte seníky, ktere jsou umístěné z venkovní časti-králíčkovi se hůře seno z takového seníku jí) a umístěte ho NAD TOALETU (vysvětlení proč je to dobré naleznete v našem članku "Jak naučit králíčka na toaletu"). Je dobré také pokud má seník nejaký poklop, anebo můžete zajistit, aby do něj králíček neskákal dovnitř - jednak hrozí, že si v něm např.zaklíní nožičku a jednak bude do sena bobkovat a znečistí si ho. Zásadně nekupujte "kuličku" na seno, která je běžně dostupná ve zverimexech - kralicek si v ní může zaseknout hlavičku (mám vyzkoušené...😔) a je také dost malá.
Misku nebo pítko na vodu - miska se všeobecně doporučuje více kvůli tomu že kralicek v ní má přirozenější polohu hlavičky při piti. Kupujte pouze těžké a hlavně velké misky, ideálně kameninové-králíček vám jí jinak může převracet a bude mít v kleci povodeň. Ale pítko určitě můžete používat také:) Lépe se zase udržuje čisté, vejde se do něj většinou více vody, mistička se častěji ušpiní. U me jsou kralicci zvykli na niplovou napajecku. Nemám moc dobrou zkušenost s klasickými kuličkovými napáječkami (dostanete je často např.s vybavením spolu s klecí..), jelikož kuličky se častokrát zaseknou a napáječka nefunguje.. U niplové se to nestává a také se lépe naplňuje-nemusíte celou napáječku pokažde vyndávat z klece.. Další variantou je napáječka hladinková, v podstatně kombinace misky a pítka (ale zde je též potřeba pítko odepínat od klece)
Misku na granulky- dle vašeho výběru. Ale nejlepší jsou opět těžké kameninové-aby ji králíček nemohl převracet nebo jí posouvat.
Domeček- je možný téměř jakýkoli domeček v dostatečné velikosti a ideálně s rovnou střechou- králíčci častěji raději leží nahoře na domečku než vevnitr.:) Domeček bych mu ale nedávejte hned zezačátku, aby se tam před vámi neschovával a lépe si na vás zvykl a nebál se a aklimatizace potom proběhne rychleji.🙂 Je tedy vhodnější dát mu ho až o něco později, až si u vás zvykne, potom z něj bude určitě nadšený.😉
Granulky - mějte připravené pro mláďátko pouze granulky na které je zvyklý od chovatele, pokud máte králíčka od nás tak odkaz na ně máme v Podmínkách prodeje:) Pro králíčka v jakémkoli věku, ale pro mláďátka obzvlášť, není vhodná jakákoli náhlá změna stravy, může mu to vyvolat velké zdravotní komplikace. Tyto granulky dávejte cca do 5-6 měsíců a potom postupným přimícháváním přejděte na bezobilné granulky pro dospělé.
Seno - seno je pro králíčka absolutně esenciální a králíček by ho měl mít neustále v seníku k dispozici. Za sebe doporučuji Pana Malinu anebo Plavnickou.
Kobereček či měkkou podložku do klece ano nebo ne?
Doporučuji zezačátku nedávat. Mladý králíček který přijde k vám domů do nového prostředí se musí nejprve na záchodek naučit, musí pochopit, co a kde vlastně záchodek je:) Pokud mu dáte do klece kobereček, může ho začít používat jako toaletu-jelikož králíčci rádi konají potřebu do měkkého:) Proto nechte zezačátku dno klece holé, ať králíček ví, kam má chodit. Jakmile se to naučí, můžete zkusit kobereček do klece či ohrádky přidat, ale ne úplně každý králíček ho má ve svém obydlí rád. Určitě se nebojte nechat dno volné, králíček se nenachladí:)
To je asi vše ze základní výbavy Další různé hračky, prolézačky ze dřeva, či hlavolamy atd. tomu už se pak meze nekladou a králíčci budou určitě nadšení:D
Doufáme, že jsme vám do začátku pomohli a teď hurá do vybírání!:)