Doporučení pro první dny v novém domově

Kralicek je zvykly na krmivo v odkazu nize (Berkel Futter Kanin Light z eshopu APETIT). Sebou od nas dostane granulky na tyden, mejte ale prosím uz dopredu objednane tyto stejne granulky, nemente mu znacku, neni to pro jeho traveni dobre. Kralicci na zmeny v potrave nereaguji dobre, je potreba delat je vzdy postupne a pomalym prechodem. Granulek do mističky podavejte pouze male mnozstvi - 30-60g denne (doporučuji začínat spíše na té nižší hranici) - idealne 1x denne buď ráno nebo večer (nemám dohrou zkušenost s rozdělováním granulek na dvě denní porce - králíček poté papá méně sena, což nechceme..) Pokud budete chtít dávat některé granulky i z ruky a učit tak králíčka např.přivolání na své jméno - odeberte vždy pár granulek z denní dávky a tyto mu poté muzete zkusit podávat (ale neprehanejte to, vseho s mirou, kralicek by nemel videt Vase ruce a automaticky "vyzadovat" potravu.. Staci ucit parkrat denne.)

https://shop.apetit.cz/bf-krauter-light-pro-zakrsle-kraliky-2-2kg/

Prosim do 6ti mesicu (a predevsim do negativniho rozboru na kokcidiozu!) nedavejte kralickum zadnou stavnatou potravu (cerstvou travu, zeleninu ani ovoce). Vseobecne nejsem podavani jakékoli zeleniny priznivec, vylozene ji nedoporucuji! Kralickovi k plnohodnotné strave staci pouze kvalitní seno! Jako doplnek jsou poté granulky, pripadne ruzne bylinky ci nekteré susene ovocné vetvicky (např.jabloň..) Kdyz uz si jeho zivot "nedovedete bez podani zeleniny predstavit", je lepsi davat ji v susene forme. A v tomto případě - radeji kazdy den malá troška, nez jednou za x dní, jelikož zde neplatí že "dostává jen občas" - to je opravdu horsi nez lepsi. Pokud se ale chcete do budoucna vyhnout trávicím obtížím, které zelenina a ovoce opravdu muze zpusobit, jednoduse je NEDÁVEJTE, za timto nazorem a radou si opravdu 100% stojím.

 

Od 6ti mesicu je potom take idealni zvolit pozvolny prechod (postupne primichavat do starych granulek) na bezobilne granulky (mam dobrou zkusenost napr. s Versele Laga Crispy pellets anebo Complete). 

Pokud nemáte balíček vybavení od nás, tak pro první dni v novém domově doporucuji zakoupit pripravek Emanox a prvnich 10 dni pridavat do kazde napajecky (na 1 litr vody - 10 kapek ). Je to ciste bylinny pripravek, který ziednodušeně řešeno může pomoci předcházet kokcidioze. Též doporučuji první dny dávat připravek Biolapis, jsou to probiotika, které také přispívají k dobré střevní mikroflóře.

 

Ideálně mezi 7 a 10tým dnem v novem domove (ne prilis brzy aby se kokcidie vlivem stresu stihly pripadne rozmnozit a zase ne prilis pozde, protoze zde plati, cim drive se zacne lecba, tim je vetsi sance na uspesne vyleceni) začněte sbirat bobecky. Každý den po tři dny za sebou (ci ob den) posbirate cca 5 bobecku, date je napr.do sklenene krabicky od leku, malicko zakapnete vodou aby nevyschly a budete uchovavat v lednici. Během sbírání kazdý den čistete záchod, ať máte jistotu, že máte vždy cerstve bobecky z daného dne. Po odebrání tretich bobku je ihned odneste na rozbor na veterinu. 

VYŽADUJI - dle nasich Podmínek prodeje, do 21 dní zaslat doklad od veterináře o absolvování testu. Prosim Vas, nepodcente tento krok, mladym kralickum po odstavu to muze zachranit zivot, ktery muze i behem 24h nečekaně skončit, jen díky Vaší nedbalosti a podcenění... Nezní to dobře, chápu, ale bohužel, taková je realita. Veřte mi, není mi vůbec příjemné poté od Vás několikrát vyžadovat výsledky testu a doma trpět když vím, ze králíček může mít kokcidie přemnožené a Vy s tim nic nedelate, protože přece "nevypadá nemocný"... Ono je to potom někdy opravdu rychlé...😔 


Po aklimatizaci v novem domove (staci klidne az cca za mesic, at neni pro kralicka takova zatez na organismus najednou, musi vstrebat vse nové..) a po NEGATIVNIM rozboru na kokcidie doporucuji kralicka naockovat. Očkuje se zpravidla (dle typu vakcíny) az v 10.týdnu mláděte. Nedoporucuji kombinovane vakciny! Za mě nejsou zdaleka tak ucinne (ne kazdy veterinar vám toto rekne, kazdopadne veterinari-specialiste na kralicky- tyto vakciny samozrejme maji). Chtejte pouze vakciny zvlast na mor 1, mor 2 a myxomatozu. Pokud vas veterinar temito vakcinami neockuje, zkuste se domluvit na moznem objednání nebo běžte naockovat k jinemu veterinari.

Co se tyce sena, je vhodne kupovat bez prichute, jelikoz jakmile se kralicek nauci na seno s prichuti, vetsinou uz "obycejne" seno potom odmita. Doporučuji seno Plavnická nebo Pan Malina. Prisun sena MUSI MIT králíček neustale k dispozici, aby mu spravne fungovala streva. Klidně můžete dát více seníčků, než pouze jeden (nezapomeňte, že pod seníček patří toaleta - když králíčci papají, tak to rovnou vychází i zezadu..😁, budete mít v příbytku větší čistotu😉). Pokud kralicek prestane seno papat, nebo ho papá málo, nejcastejsim důvodem je podavani nadbytecneho mnozstvi granulek. Granule jsou pouze doplněk stravy, takze prosim sledujte - kralicek by mel mnozsti granulek spapat celkem rychle a rozhodne mu by treba nemely zustavat do druheho dne.Pokud tomu tak je, je potreba snizit jejich davku, absolutne esenciální je seno .

Nezapomeňte, že králíček si BROUSÍ ZOUBKY O SENO - i proto je tak dulezite, aby mel sena stale dostatek. NIC JINEHO K BROUSENI ZOUBKU KRALICEK NEPOTREBUJE! Minerální soli a podobné hlouposti, jsou pro kralicka ne nepotřebné, ale vyloženě nevhodné! Také je problém, pokud králiček napr.zacne okusovat např.klec nebo různé umělé a jiné hmoty, pozor i na nábytek (může byt slepovaný lepidlem apod.) V tomto pripade je potreba zajistit, aby se ušáček k těmto věcem jednoduše nedostal, musíte mu zamezit přístup, jelikož odnaučit to králíčka dělat lze bohužel velmi těžko.. Pokud přístup z nějakého důvodu zamezit nelze a chcete ho přesto pouštět na volno, nezbýva než mít králíčka neustále pod dozorem. Myslele neustále na to, že jsou to bohužel zvířátka extrémně náchylná speciálně k různým střevním obtížím...

Tez je potreba mit nonstop k dispozici vodu - u me jsou kralicci zvykli na niplovou napajecku. Vhodná je ale samozřejmě i klasická mistička (ale pozor, dostatečně velká!). První dny sledujte, jestli králíček vodu z pitka pije, jestli mu ubývá.. Pokud ne, tak na první dny přidejte pro jistotu i mističku s vodou. Ale každý králícek po chvílí pochopí, co má dělat a kde voda je🙂 Nemám moc dobrou zkušenost s klasickými kuličkovými napáječkami (dostanete je často např.s vybavením spolu s klecí..), jelikož kuličky se častokrát zaseknou a napáječka nefunguje.. U niplové se to nestává a také se lépe naplňuje-nemusíte celou napáječku pokažde vyndávat z klece.. Další variantou je napáječka hladinková, v podstatně kombinace misky a pítka (ale zde je též potřeba pítko odepínat od klece).

 
 Hlavně klid.😇 Chápu, že je to těžké – máte doma králíčka, na kterého jste týdny či měsíce čekali a Vase míra nadšeni a excitace je obrovská, ale.. Prosim, zkuste nechat kralicka prvni dny co nejvíce v klidu. Nechte mu otevřená vrátka v kleci či ohrádce, ať si může, až kdyz on sám se odváží, vyjit kdykoli ven a zase dovnitr. Získá tím větší pocit jistoty a bezpečí, než kdyz ho budete pro něj "tahat" ven a zase zpátky.. Pro něj to bude vše ze začátku potom více děsivé a aklimatizace bude trvat déle.. Když mu dáte na začáku cas, bude za to moc rád a urcite Vám to vráti svou pozorností. Jakmile uvidíte, že už se králíček odvažuje na výzvědy dále a dále, poznáte, že uz je vhodný čas na to, začít ho pomalinku mazlit - zpočátku na zemi a jakmile si na Vás zvykne, určite zkuste kralicka co nejvice brát i do náručí. Vsechna mladatka se nechaji v tomto věku chovat, ale málokterému to zůstane i do dospělosti. Tím, že ho budete často chovat, ho na to alespoň zvyknete a v budoucnu si to minimálně nechá líbit a nebude zásadně proti..😄 Jelikoz králíčci nejsou přirozeně chovací zvířátka - jak si mnozí chybně myslí- králíčci jsou ve volné přírodě lovnou kořistí a naše braní do náruče jim evokuje dravce, který je ulovil.. Takže není to v jejich přirozenosti, nechat se takto v pozdějsim věku chovat. Jak jsem ale napsala, Vaší pílí ho to můžete zkusit naučit, mít to rád nebo to alespoň občas "tolerovat".😁 Každopádně hlazení (na zemi, sedačce..) jako takové milují úplně všichni ušáčci, to se nebojte😉


Ještě bych zmínila-každý králíček je jiný a každému bude různě dlouhou dobu trvat, než vyskočí ze svého bydlení objevovat nový svět (Váš byt, dům..). Mějte s ním prosím trpělivost. Někteří králíčci vyběhnou už první den, jinému to třeba může trvat týden i více... Je to ÚPLNĚ NORMÁLNÍ. Neděste se, nebuďte nervózní, nechtějte po něm na začátku moc, zkrátka buďte trpěliví a dopřejte mu čas. On Vám vrátí. Ujistěte se ale, že Vašemu ušáčkovi se bude např. z klece vyskakovat pohodlně - některé klece mají vyšší okraj a v takovém případě doporučuji dát do klece dát nějaký mostek, aby se mu vycházelo lépe🙂 

Myslim, že jsem srhnula nejdůležitější věci pro začátek, ale jsem Vam samozrejme neustale k dispozici na dotazy a rady, s cimkoli budete potrebovat poradit po celou dobu zivota vaseho usateho kamarada.

P.S.: Budu raději, když budete hledat radu u mě, než na různých diskusních skupinkách....😉😁